مشت خدا با نام انگلیسی The Fist Of God ، یکی  دیگر از کتابهای فردریک فورسایت ، نویسنده رمانهای جاسوسی  است ، ماجرای کتاب مشت خدا به عملیات طوفان صحرا بر علیه صدام حسین در جنگ اول خلیج فارس برمی گردد.

ماجرا در حقیقت بر پایه تلاشهایی است که در واقعیت هم صدام حسین برای دستیابی به نوعی توپ برد بلند انجام داد و همچنین فعالیت های هسته ای او .

کتاب مشت خدا، ماجراهای مختلفی را به صورت موازی پی می گیرد ؛ تلاش دانشمندان عراقی برای دستیابی به سلاح هسته ای ، نحوه اداره عراق توسط صدام حسین ، بافت جامعه عراق ، نحوه اشغال و مدیریت کویت تحت اشغال نیروهای نظامی عراق ، جاسوسی پیچیده سازمانهای جاسوسی غرب برای دستیابی به روند پیشرفت برنامه هسته ای صدام حسین و در نهایت حملات کوبنده ارتش آمریکا و انگلستان بر علیه نیروهای صدام حسین که تقریبا با نابودی کامل توان رزمی ارتش عراق همراه شد.

بارها در متون نظامی به تلاش عراق برای انجام استتارهای دقیق در زمان حملات آمریکا اشاره شده است . در کتاب تندیس هم بارها به این مسئله اشاره شده است و به خوبی داستان حول این مسئله شکل گرفته شده است . در حقیقت یکی از اصلی ترین برنامه های عراق زمان صدام حسین برای مبارزه با توان ماهواره ای غرب برای پیگیری تلاش های نظامی اش رو آوردن به استتار گسترده تاسیسات نظامی بود ؛ ته مایه اصلی روایت فردریک فورسایت از کتاب مشت خدا هم در حقیقت همین مسئله است و ماجرا بر اساس تلاش برای شناسایی استتارهای پیچیده ارتش صدام صورت میگیرد.

فردریک فورسایت نویسنده رمانهای جاسوسی که رمانهایش را بر اساس مختصات دقیق جغرافیایی روایت می شود ، این بار هم کشورهای کویت ، عربستان و عراق را بن مایه اصلی داستان قرار می دهد و عمده داستان پرکشش اش را در این جغرافیای زیبا روایت میکند ، البته طبق معمول قسمتهی متعددی هم در دیگر نقاط دنیا به خصوص اروپا و آمریکا پی گیری میشود.

با توجه به آشنایی نسبی خواننده ایرانی از جغرافیای منطقه و همچنین روند جنگ خلیج فارس ، کتاب مشت خدا یکی از داستانهای زیبای فردریک فورسایت برای خواننده ایرانی است .

کتاب مشت خدا ، نوشته فردریک فورسایت ، با ترجمه محمد قصاع ، توسط نشر البرز منتشر شده است . نسخه ای که من در اختیار دارم چاپ سال 1377 است . چاپ انگلیسی این رمان در سال 1995 صورت گرفته است .

 

رمان مشت خدا یکی از نمونه تلاشهای نویسندگان داستانهای جاسوسی برای فاصله گرفتن از عصر جنگ سرد بعد از پایان گرفتن جنگ سرد و وارد کردن مواد جدید به فضای رمان جاسوسی است .

مطالب مرتبط :

معرفی کتاب انتقامجو ، نوشته فردریک فورسایت

معرفی کتاب افغان ، نوشته فردریک فورسایت

معرفی کتاب مامور مذاکره ، نوشته فردریک فورسایت